Categories
Zdrowie

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny (OSA) to stan, w którym podczas snu dochodzi do zatrzymania lub spłycenia oddechu. Może to powodować chrapanie i utrudniać spokojny sen.

Osoby cierpiące na OSA mogą być narażone na inne problemy zdrowotne, w tym wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, udar i cukrzycę. Leczenie może pomóc w zapobieganiu tym problemom.

Istnieją dwa rodzaje leczenia OSA: medyczne i chirurgiczne. Leczenie medyczne obejmuje stosowanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP), ustników oraz zmianę stylu życia. CPAP jest najskuteczniejszą metodą leczenia OSA. Polega ona na zakładaniu maski na nos i usta podczas snu.

Metody leczenia obturacyjnego bezdechu sennego

W przypadku obturacyjnego bezdechu sennego dostępnych jest wiele metod leczenia. Opcje leczenia obejmują zmianę stylu życia, stosowanie ustników, zabiegi chirurgiczne i urządzenia do oddychania

Zmiany stylu życia mogą obejmować utratę wagi w przypadku nadwagi lub otyłości, rzucenie palenia, unikanie alkoholu i środków uspokajających przed snem. Ustniki nakłada się na zęby, aby utrzymać drożność dróg oddechowych. Może być konieczna operacja usunięcia nadmiaru tkanek w gardle, które blokują drogi oddechowe. Urządzenia do oddychania obejmują aparaty CPAP i BiPAP. Aparaty CPAP (stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych) wdmuchują stały strumień powietrza do dróg oddechowych, aby utrzymać je drożne. Aparaty BiPAP (dwupoziomowe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych) mają dwa różne poziomy ciśnienia powietrza.

Kto jest szczególnie narażony na obturacyjny bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny (OSA) to schorzenie, które dotyka ludzi w każdym wieku, ale niektóre grupy są bardziej narażone na jego wystąpienie. Osoby z nadwagą lub otyłością są bardziej narażone na wystąpienie OSA, podobnie jak osoby z dużą szyją, małymi szczękami i zagłębionymi podbródkami. Osoby cierpiące na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze są również w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia OSA. Afroamerykanie, mieszkańcy wysp Pacyfiku i rdzenni Amerykanie są bardziej narażeni na rozwój choroby niż osoby z innych grup rasowych. Mężczyźni również częściej zapadają na OSA niż kobiety, chociaż różnica między płciami zaczyna się zmniejszać po menopauzie. Osoby, których członkowie rodziny chorują na OSA, są również w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia tego schorzenia.

Obturacyjny bezdech senny – badania

Przeprowadzono wiele badań dotyczących obturacyjnego bezdechu sennego. Niektóre z czynników ryzyka, które zidentyfikowano, to nadwaga, duże migdałki i palenie papierosów. Jeśli u Ciebie występuje którykolwiek z tych czynników ryzyka, możesz być bardziej narażony na wystąpienie obturacyjnego bezdechu sennego. Jeśli uważasz, że możesz być zagrożony tym schorzeniem, koniecznie porozmawiaj z lekarzem, aby zapewnić sobie odpowiednie leczenie.

Bezdech senny – objawy

Bezdech senny to poważne zaburzenie snu, które może powodować problemy z sercem i inne problemy zdrowotne. Dochodzi do niego, gdy oddychanie danej osoby zostaje przerwane podczas snu. Osoby cierpiące na bezdech senny mogą głośno chrapać i mieć trudności z oddychaniem. Mogą także przestać oddychać na krótkie okresy czasu. Może to prowadzić do zmęczenia w ciągu dnia i innych problemów zdrowotnych. Bezdech senny można leczyć za pomocą operacji, zmiany stylu życia lub urządzenia, które pomaga w oddychaniu w nocy. Jeśli uważasz, że możesz cierpieć na bezdech senny, zgłoś się do lekarza w celu uzyskania diagnozy i leczenia.

Jakie są przyczyny obturacyjnego bezdechu sennego?

Przyczyną bezdechu sennego może być wiele czynników. Obturacyjny bezdech senny jest często powodowany przez coś, co blokuje drogi oddechowe, np. powiększone migdałki, odchyloną przegrodę lub nadwagę. Centralny bezdech senny jest często spowodowany problemami z przekazywaniem przez mózg sygnałów do mięśni kontrolujących oddychanie. Do innych przyczyn bezdechu sennego należą:

-Picie alkoholu lub przyjmowanie środków uspokajających przed snem

-Palenie papierosów

-Niewłaściwa dieta

-Spanie na plecach

-Wiek powyżej 65 lat

Bezdech senny u dzieci

Bezdech senny to problem, który może dotyczyć dzieci w każdym wieku, ale najczęściej diagnozuje się go u niemowląt i małych dzieci. Bezdech senny występuje, gdy drogi oddechowe zostają zablokowane lub zwężone podczas snu, co uniemożliwia dopływ powietrza do płuc. Może to prowadzić do zakłóceń snu, chrapania i problemów z oddychaniem. Nieleczony bezdech senny może powodować poważne problemy zdrowotne u dzieci.

Istnieje kilka rodzajów bezdechu sennego, ale najczęstszą postacią u dzieci jest obturacyjny bezdech senny. Obturacyjny bezdech senny występuje, gdy mięśnie gardła rozluźniają się i blokują drogi oddechowe. Centralny bezdech senny jest mniej powszechnym rodzajem bezdechu sennego, który występuje, gdy mózg nie wysyła odpowiednich sygnałów do mięśni, które blokują drogi oddechowe.

Jeśli szukasz aparatów i masek CPAP, to świetnie trafiłaś/eś. Zapraszamy do naszego sklepu https://sklepvitalaire.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *