Categories
Amazon

Amazon, czyli pomysł na swój biznes internetowy

Amazon, czyli pomysł na swój biznes internetowy

Obecnie coraz większa ilość przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie swojego biznesu do Internetu. Nic w tym dziwnego gdyż to właśnie sprzedaż internetowa jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod sprzedaży.

Co więcej dzięki sieci jako sprzedawca zyskujemy ogromna możliwość dotarcia do szerokiego grona potencjalnych klientów i odbiorców. Oczywiście sprzedaż internetowa więżę się z wysyłką produktów, a konkurencja nieustanie rośnie. Warto wiedzieć, że nie każdy sprzedawca jest w stanie utrzymać się na rynku internetowym.

Nie jest to proste zadanie i wymaga wiedzy na temat prowadzenia sklepu internetowego. Zdobycie dla swojej strony www dobrej pozycji w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce internetowej to zadanie wymagające współgrania z sobą wielu różnorodnych czynników. Dla niektórych osób sprzedaż online może być na tyle trudna i skomplikowana logistycznie iż odpuszczają tego rodzaju możliwość zbytu towarów. Doskonałym rozwiązaniem dla takich osób jest sprzedaż za pośrednictwem amazon.

Czym jest Amazon?

Chcąc rozpocząć sprzedaż za pośrednictwem amazon w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest amazon. Amazon.com to amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe założone w 1994 w Seattle z inicjatywy Jeffa Bezosa. Jest to spółka akcyjna, która zajmuje się e-handlem (b2C), a także jest to spółka prowadząca największy na całym świecie sklep internetowy.

Początkowo działalność specjalizowała się w sprzedaży książek za pośrednictwem sieci, a z czasem jej asortyment poszerzał się. Z biegiem lat firma Amazon stała się marką o globalnych zasięgach. Uważa się, że to właśnie za sprawą tej firmy zrewolucjonizowany został cały rynek e-commerce. Amerykańskie przedsiębiorstwo obecnie posiada swoje magazyny nawet na teranie całej Europy. Natomiast w Polsce Amazon działa od roku 2014.

Jak funkcjonuje sprzedaż Amazon?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że sprzedaż/handel za pośrednictwem właśnie tej platformy jest zaskakująco prosty i niezwykle opłacalny. Co więcej jest to doskonała opcja zarówno dla samych sprzedawców, jak i kupców.

Amazon to platforma służąca do sprzedaży. Każdy sprzedawca ma możliwość wyboru odpowiedniego dla siebie modelu sprzedaży. Model sprzedaży proponowany jest przez firmę. Natomiast sama transakcja wygląda następująco:

W pierwszej kolejności to sam sprzedawca przygotowuje, a następnie tworzy listę oferowanych przez siebie produktów. Gdy to zrobi następnie wystawia taką listę na stronie Amazon. Wówczas gdy klient okaże zainteresowanie danym produktem i w efekcie postanawia go kupić, sprzedawca otrzymuje informację zwrotna na ten temat. Dalszy etap sprzedaży jest zależy w dużej mierze od tego jaki model sprzedaży wybrał wcześniej sprzedawca:

  • FBM (Fulfill by Merchant): wybierając ten model współpracy decyduje się osobiście na zrealizowanie zamówienia klienta.
  • FBA (Fulfill by Amazon): Natomiast decydując się na ten rodzaj/model współpracy cała sprzedaż realizowana jest przez firmę Amazon (dotyczy to wszystkich etapów realizacji zamówienia, usługa ta znana jest jaki fulfillment.

Providing customer service and customer service , czyli zapewnienie obsługi klienta i sama obsługa klientów

Jak rozpocząć sprzedaż z Amazon.com?

Krok 1:

Oczywiście podobnie, jak na większości platform sprzedażowych aby móc rozpocząć współpracę w pierwszej kolejności należy założyć konta. Gdy to zrobimy w kolejnym kroku musimy zdecydować jaki plan będzie dla nas najlepszy. Do wyboru mamy plan indywidualny oraz plan profesjonalny. Każda przyszły sprzedawca, który zdecyduje się na plan indywidualny zobowiązuje się zapłacić firmie 4zł bez kosztów Vat za każdy sprzedany produkt. Do dodatkowo sprzedawca zobowiązuje się płacić prowizję, która jest zależna od kategorii danego sprzedawanego produktu.

Natomiast osoba decydująca się na działanie w ramach planu profesjonalnego zobowiązuje się do opłacania abonamentu, który wynosi 165,91zł. Oczywiście do tej kwoty również należy dodać wszystkie dodatkowe opłaty za sprzedaż.

Krok 2:

Po wykonaniu pierwszego kroku, czyli założenia konta sprzedawca powinien wybrać nazwę swojego sklepu, a jednocześnie zdecydować się na to jakimi produktami ma zamiar handlować. Aby jak najlepiej sporządzić taką listę produktów warto dokonać analizy trendów, w tym celu można skorzystać np. z rankingu produktów. Co istotne każdy z produktów na liście powinien posiadać szczegółowy opis, który zachęci potencjalnego klienta do dokonania zakupu. Jednocześnie warto także zadbać aby zdjęcia przedstawiające produkty były wysokiej jakości i dobrze prezentowały naszą ofertę.

Dodatkowo każdy z produktów musi posiadać swój identyfikator, czyli numer GTIN lub EAN. To właśnie dzięki identyfikatorowi sprzedawca może pobrać kody kresowe, które powinny być naklejane na paczkach.

Krok 3: amazon fba

Dalsza droga sprzedaży na amazon, jak wcześniej wspomniano zależna jest od procesu logistycznego sprzedaży.

Jeśli sprzedajesz produkty w ramach modelu FBA, czyli Fulfillment by Amazon to firma Amazon przechowuje produkty twojej firmy. Przechowywanie, a właściwie magazynowanie produktów odbywa się centrach logistycznych/dystrybucyjnych. Wówczas Amazon odpowiada za wszystkie obowiązki związane ze sprzedażą i bierze na siebie realizację zamówień.

Obecnie magazyny amazon są w całej Europie. Twoje produkty będą w lokalnym centrum logistycznym, a gdy klient zakupi jakiś produkt, to towar zostanie wysłany z magazynu amazon. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego typu funkcji sprzedaży wejdź na stronę https://amzteam.pro/fba-konto-amazon-fbm-sprzedawaj/ i dowiedz się dokładnie jak przebiega cały proces sprzedaży Fulfillment by Amazon FBA, jak wygląda wysyłka z magazynu amazon, a nawet dowiedz się jaka jest maksymalna waga paczek, jak wygląda przechowywanie długoterminowe. Pamiętaj jednak, że w tym modelu to pracownicy magazynów amazon są odpowiedzialni za spakowanie i przekazanie kurierowi amazon twoich produktów.

Co więcej to amazon zajmuje się obsługą klienta i co ważne obsługą zwrotów. Jest to doskonała opcja dla sprzedawców, którzy nie posiadają swojej przestrzegani magazynowej, korzystając z tego planu sprzedawca wysyła towar do magazynu, a w magazynie amazon przejmuje dalszą obsługę sprzedażową oraz posprzedażową, czyli obsługę zwrotów. Jak widać istniej wiele zalet płynący z korzystania z tego rodzaju modelu sprzedaży, a sam sprzedawca nie musi przejmować się skomplikowanym procesem sprzedaży i logistyki internetowej.

Natomiast dzięki Multi-Country Inventory w skrócie MCI mamy możliwość na magazynowanie towaru w ramach systemu FBA w centrach logistycznych w wielu krajach unii europejskiej. Natomiast European Fulfilment Network, czyli EFN umożliwia magazynowanie produktów w lokalnym centrum logistycznym, a także wysyłkę zamówień sprzedawcy na inne rynki europejskie.

Czym jest Amazon fbm i jakie ma zalety?

Skupmy się teraz na drugim systemie sprzedaży oferowanym przez amazon, a mianowicie FBM, czyli Fulfillment by Merchant. Jest to system, który według statystyk bardzo dobrze odnajduje się na polskim rynku. Wówczas cały proces sprzedażowy, a także logistyczny jak wcześniej wspomniano pozostaje po stronie samego sprzedawcy. Oznacza to, że to sprzedawcy są odpowiedzialni za wysyłkę produktów ( przeważnie z własnego magazynu). Oczywiście wysyłka na tak zwaną własną rękę wymaga od sprzedawcy odpowiedniego przygotowania.

Sprzedawca aby płynnie realizować zamówienia swoich klientów musi posiadać niezbędne do wysyłki akcesoria takie jak m. in. opakowania, taśmy, pudełka, folie, itp. Warto jednak wiedzieć, że będąc na na początku współpracy z Amazon można liczyć na pomoc od tej firmy np. to amazon umożliwi nam drukowania etykiet US Postal oraz UPS i to bezpośrednio z naszego pulpitu nawigacyjnego.

Decydując się na ten model należy jednak pamiętać iż najważniejsza jest wysyłka, a właściwie wysyłanie paczek na czas. Jeśli nie będziemy się z tego wywiązywać zostanie to źle odebrane zarówno przez klientów jak i zespół amazon. Do akcji może wkroczyć indykator opóźnionych wysyłek.

Zalety amazon FBM

Wybierając amazon FBM zyskujemy przede wszystkim większą kontrolę nad własną firmą, dzięki temu niewątpliwie zyskujemy szansę na stworzenie własnej i to niezależnej marki. Dla wielu e-przedsiębiorców jest to wysoce ważna możliwość. Co więcej zyskujemy swobodę w prowadzeniu własnej firmy, mamy jednocześnie większą kontrolę nad stanem magazynowym.

Oprócz tego dzięki amazon fbm mamy mniejszą ilość formalności i ponosimy mniejszą ilość strat spowodowanych np. zmianami zasad Amazon. Jest to jednoznaczne z brakiem niespodziewanych kosztów (unexpected costs or additional fees). To właśnie dzięki tym atutom właśnie ten model cieszy się tak dużą popularnością. Należy jednak pamiętać, że sami dbamy o to by nasi klienci jak najszybciej dosiali swoje zamówienia.

W jakich przypadkach warto zdecydować się na Fulfillment by Merchant, FBM?

Amazon model FBM doskonale nadaje się dla sprzedawców oferujących towary unikatowe bądź ekskluzywne, a także mniejszym detalistą nie posiadającym zbytnio rozbudowanej oferty. Co więcej warto zdecydować się na FBM jeśli chcemy skorzystać z Seller Fulfilled Prime.

Model: Seller fulfilled prime

Seller-fulfilled Prime to system, który został on stworzony, aby zapewnić większy wybór potencjalnym klientom. Dzięki takiej opcji klient przeglądając oferty jest informowany na temat tego, że sprzedawca należy do programu prime, czyli jego oferty są godne polecenia, a realizacja zamówień spełnia rygorystyczne wymogi amazon. Ponadto każdy klient może kliknąć w filtr prime, a wtedy będzie widział tylko oferty/produkty z tym oznaczeniem. Jest to szansa dla każdego sprzedawcy. System ten dobrze sprawdza się w przypadku produktów sezonowych, towarów ekskluzywnych, a także trudno dostępnych.

Seller fulfilled prime, SFP: Jak sprzedawca realizuje zamówienie?

Warto tez zaznaczyć, że Seller fulfilled prime, SFP to w pewnym sensie połączenie modeli: FBA, FBM. Wówczas sprzedawcy odpowiedzialni są za pakowanie i nadawanie oraz przekazanie paczek kurierowi Amazona. Natomiast po przekazaniu produktów kurierowi następne etapy wyglądają dokładnie tak, jak w przypadku amazon FBA.

Jak wspomniano nie jest to takie proste i wymaga od sprzedawcy spełnienia wielu warunków m. in. wskaźnik anulowanych zamówień Fulfillment by Merchant nie może przekraczać 1% oraz należy wysyłać co najmniej 5 paczek Seller-fulfilled Prime w ciągu jednego dnia. Ogromne znaczenie ma również waga produktu oraz wymiary opakowań/paczek.

Understanding of, czyli zrozumienie reguł na jakich opiera się sprzedasz poprzez amazon jest wysoce ważna do tego aby podejmować, jak najlepsze decyzje dla swojej internetowej sprzedaży. Niezależnie, czy zdecydujesz się na magazynowanie amazon, czy też wybierzesz większą odpowiedzialność za swój biznes in this article dowiedziałeś się, jak wygląda tego typu współpraca.